Bahodir Jalolov va Dmitriy Xvanni tabriklaymiz!
Bugun taniqli bokschimiz, jahon va Olimpiada chempioni Bahodir Jalolov hamda taekvondo boʻyicha terma jamoamiz murabbiyi Dmitriy Xvan oʻz tavallud ayyomlarini nishonlashmoqda.
Bahodir Jalolov 1994-yil 8-iyul kuni Surxondaryo viloyatida tugʻilgan. Boks boʻyicha eng ogʻir vazn toifasida ikki karra Osiyo chempioni, jahon va Olimpiada chempioni hisoblanadi. 2019-yil Yekaterinburgda oʻtgan JCHda zafar quchgan hamyurtimiz musobaqaning eng yaxshi bokschisi deb topilgan. Professional boksda 11 ta jang oʻtkazib, ularning barchasida nokaut bilan gʻalaba qozongan. Rio-2016 Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. Tokio-2020 Olimpiadasida eng ogʻir vazn toifasida oltin medalga sazovor boʻlgan. Ushbu muvaffaqiyatlari evaziga “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni hamda “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Dmitriy Xvan 1980-yil 8-iyul kuni Toshkent shahrida tugʻilgan. Taekvondoning WT yoʻnalishi boʻyicha terma jamoamizning tajribali murabbiylaridan biri. Uning shogirdlari orasida koʻplab xalqaro musobaqalar gʻolib va sovrindori, Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiadalari ishtirokchisi Nigora Tursunqulova, oʻsmirlar oʻrtasida JCH finalchisi Amir Toʻrayev kabi taekvondochilarimizni uchratish mumkin. 2018-yil “Jismoniy tarbiya va sport aʼlochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi har ikki vakilimizni bugungi tavallud ayyom bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik ulkan gʻalabalar tilab qoladi.

Поздравляем Баходира Жалолова и Дмитрия Хвана!
Сегодня знаменитый узбекский боксёр, Олимпийский чемпион Баходир Жалолов и тренер сборной Узбекистана по таэквондо WT Дмитрий Хван празднуют свой День рождения.
Баходир Жалолов родился 8 июля 1994 года в Сурхандарьинской области. Он является двукратным чемпионом Азии, победителем первенства планеты и Олимпийских игр по боксу в супертяжёлом весе. Наш соотечественник, победивший на чемпионате мира 2019 года в Екатеринбурге, был признан лучшим боксёром турнира. В профессиональном боксе провел 11 боёв и во всех из них одержал победу нокаутом. Участник Олимпийских игр Рио-2016. На Олимпиаде Токио-2020 завоевал золотую медаль. За эти успехи награждён орденом "Фидокорона хизматлари учун" и почётным званием "Узбекистон ифтихори".
Дмитрий Хван родился 8 июля 1980 года в городе Ташкенте. Один из опытных тренеров сборной Узбекистана по таэквондо WT. Среди его учеников-победительница и призёр многих международных соревнований, участница Олимпийских игр Рио-2016 и Токио-2020 Нигора Турсункулова, а также финалист чемпионата мира среди юниоров Амир Тураев. Дмитрий Хван в 2018 году награждён нагрудным знаком "Жисмоний тарбия ва спорт аълочиси" (Отличник физической культуры и спорта).
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинников с Днём рождения, желает им крепкого здоровья и больших побед.