Afsonaviy Teddi Riner, butun boshli Xitoy jamoasi va Tokio-2020 qahramonlarini qaytarayotgan Budapesht “Katta dubulg‘a”si haqida
Budapesht shahri yana e’tiborimiz markazida. Dunay qirg‘oqlarida qad rostlagan ajoyib shahar suv sporti turlari bo‘yicha jahon chempionatidan keyin dzyudo bo‘yicha “Katta dubulg‘a” turniriga mezbonlik qiladi. 8-10 iyul kunlari o‘tadigan ushbu musobaqaning bir qator e’tiborli jihatlari haqida to‘xtalib o‘tsak.
Ma’lum qilganimizdek, unda terma jamoamiz vakillari ham ishtirok etishadi. Murabbiylar shtabining rejasi bo‘yicha, Budapesht turniriga ayni paytdagi ikkinchi tarkib vakillari jalb etilgan. Asosiy tarkib esa hozirda Gruziyada o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini olib bormoqda. Bugun Vengriyaga yo‘l olgan tarkibimizni yana bir bor eslatib o‘tsak:
-60 kg: Mirzohid Mahamadjonov
-66 kg: Rahimjon Subxonov
-73 kg: Shahram Ahadov
-73 kg: Hikmatilloh To‘rayev
-81 kg: Muso Sobirov
+100 kg: Shohruh Baxtiyorov
-70 kg: Nodira Yo‘ldosheva
Demak, bu musobaqa sportchilarga joriy yil poytaxtimizda o‘tadigan kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatida ishtirok etuvchi tarkibga kirish yo‘lida o‘zlarini ko‘rsatish uchun qulay fursat. Jamoaga Bekzod To‘raboyev hamda Ulug‘bek Azizov murabbiylik qiladi.
Shu o‘rinda musobaqada qatnashadigan boshqa jamoalar tarkibiga ham to‘xtalib o‘tsak. Ular orasida eng e’tiborlisi afsonaviy Teddi Rinerning qaytayotgani. Ko‘pchilik Tokio-2020 Olimpiadasidan so‘ng uni katta ehtimol sportchilik faoliyati bilan xayrlashsa kerak, deb taxmin qildi. Shu paytgacha musobaqalarda ko‘rinish bermagani ham bu mish-mishlarni tasdiqlayotgandek edi go‘yo. Biroq u Budapeshtda o‘zini yana bir bor eslatib qo‘ymoqchi.
O‘z mamlakatidagi karantin sabab 1 yil hech qaysi musobaqalarda ishtirok etmagan Xitoy jamoasi Tokio-2020 Olimpiadasidan so‘ng yana katta maydonga qaytmoqda. Tabiiyki, ular Parij-2024 litsenzion davri boshlangan paytda qimmatli reyting ochkolarini jamg‘arish, sikl uchun yangi avlod vakillarini musobaqalarda toblash imkoniyatidan maksimal darajada foydalanishmoqchi. Shu bois Xitoy jamoasi ham Budapesht “Katta dubulg‘a”, ham undan keyin o‘tuvchi Zagreb Gran-pri turnirlarida maksimal 24 nafar sportchini ro‘yxatdan o‘tkazgan.
Yana bir ahamiyatli tarkib, shubhasiz yaponlarda. Musobaqalarga tarkib tanlashda ularning ajoyib taktikasi bor. Butun boshli milliy terma jamoa bir nechta guruhga bo‘lingan holda yillik taqvimdan o‘rin olgan musobaqalarga belgilab qo‘yiladi. Budapesht uchun tanlangan tarkibning 7 nafar vakili so‘nggi bor fevraldagi Parij “Katta dubulg‘a” turnirida kurashgan. Qolaversa, ular safiga Tokio-2020 dagi muvaffaqiyatli ishtirokdan so‘ng Xifumi Abe (-66 kg), Funa Tonaki (-48 kg), Shori Xamada (-78 kg) kabi nomlar ham qo‘shilgan.

Возвращение мега звёзд мирового дзюдо на турнире "Большого шлема" Будапешт-2022
Город Будапешт снова в центре нашего внимания. После чемпионата мира по водным видам спорта в столице Венгрии пройдёт турнир “Большого шлема” по дзюдо. Остановимся на нескольких интересных моментах этого старта, который состоится с 8 по 10 июля.
Как мы сообщали ранее, в престижных соревнованиях участие примут и представители сборной Узбекистана. Тренерский штаб к венгерским состязаниям привлёк второй состав команды, так как основной в настоящее время проводит свои учебно-тренировочные сборы в Грузии.
Ещё раз перечислим имена тех, кто будет защищать честь нашей страны на предстоящих стартах:
-60 кг: Мирзохид Махамаджонов
-66 кг: Рахимжон Субхонов
-73 кг: Хикматиллох Тураев
-70 кг: Нодира Юлдашева
Это хорошая возможность для спортсменов проявить себя на пути к участию в чемпионате мира среди взрослых Ташкент-2022. Тренерами на венгерской арене выступят Бекзод Турабоев и Улугбек Азизов.
Что касается состава других стран-участниц, то наиболее привлекательным среди них является возвращение легендарного Тедди Ринера. Многие предполагали, что после Олимпиады Токио-2020 он, скорее всего, попрощается со своей спортивной карьерой. Тот факт, что он до этих пор не появлялся на соревнованиях, также якобы подтверждал эти слухи. Тем не менее, он снова напоминает о себе в Будапеште.
Китайская команда, которая не участвовала в соревнованиях в течение 1 года из-за карантина в своей стране, возвращается на большую арену после токийской Олимпиады. Естественно, они хотят по максимуму воспользоваться возможностью накопить заветные рейтинговые очки в момент начала лицензионного периода "Париж-2024", а значит, привлекут к турниру представителей нового поколения. Таким образом, китайская команда зарегистрировала максимум 24 спортсмена как на Будапештском “Большом шлеме”, так и на последующих соревнованиях Гран-при Загреба.
Ещё один немаловажный состав, несомненно, у Японии. У страны Восходящего солнца отличная тактика при выборе единоборцев для соревнований. Вся сборная, разделённая на несколько групп, определяется на турниры, которые занимают место в ежегодном календаре. 7 представителей состава, выбранного для Будапешта, в последний раз выступали на парижском “Большом шлеме” в феврале месяце. Кроме того, к ним после успешного выступления на Токио-2020, прибавились Хифуми Абэ (-66 кг), Фуна Тонаки (-48 кг), Шори Хамада (-78 кг).