Ilm-fandagi qarashning isboti, AQShning peshqadamligi yoxud suv sporti turlari boʻyicha JCh haqida faktlar
Vengriyaning Budapesht shahrida 17-iyun – 3-iyul kunlari oʻtgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati oʻz yakuniga yetdi. Dunyoning eng kuchli sportchilari oʻrtasida kechgan raqobatda AQSh termasi umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni qoʻlga kiritdi. Ushbu maqolamiz musobaqa atrofidagi qiziqarli faktlar haqida.
Taʼkidlash joiz, peshqadamlikni qoʻlga kiritish amerikaliklarga oson kechgani yoʻq. Kutilganidek, ular bilan Xitoy termasi murosasiz raqobat olib bordi. Har ikki jamoa yakunda bir xil 18 tadan oltin medalga sazovor boʻldi. Faqatgina kumush medallardagi ustunlik amerikaliklarni peshqadamga aylantirdi. Bu borada kuchli beshlik quyidagicha shakllandi:
1. AQSh – 18-14-17 (49, jami medal)
2. Xitoy – 18-2-8 (28)
3. Italiya – 9-7-6 (22)
4. Avstraliya – 6-9-4 (19)
5. Kanada – 3-5-6 (14)
Medallarni yoʻnalishlar kesimiga boʻlsak, AQSHning 18 oltin medalidan 17 tasi suzish dasturlarida qoʻlga kiritilgan. Ular yana bir chempionlikka ayollar oʻrtasidagi suv polosi dasturida sazovor boʻlishdi.
Shuningdek, Xitoy ham oʻzining “shoh” yoʻnalishi hisoblanmish suvga sakrashda yaqqol dominantlik qildi. Chin oʻlkasi vakillari 2011-yildan keyin bu gal ham barcha dasturlarda oltin medallarni oʻzlariniki qilishdi. Ushbu sport turida bu yil 13 ta medallar jamlanmasi oʻynaldi.
Ochiq havzada suzish bahslarida 2 tadan oltin, kumush va bronza medallarini qoʻlga kiritgan italiyaliklar peshqadam boʻlishdi. Suv polosida erkaklar oʻrtasidagi bellashuvlarda ispanlarga teng keladigani topilmadi.
Sinxron suzish bahslari ham oʻziga yarasha eʼtiborli natijalar bilan diqqat-markazimizda boʻldi. Dastavval solo dasturidagi mashq mobaynida amerikalik Anita Alvaresning hushini yoʻqotgani jahon OAV nigohida boʻldi. Keyinchalik maʼlum boʻlishicha, sportchiga anomal issiq taʼsir qilgan. Hozirda uning ahvoli joyida.
Medallar jamgʻarish boʻyicha ushbu dasturda yana Xitoy jamoasi yetakchilik qildi. Ular 4 ta oltin va 2 ta bronza medallari bilan peshqadamga aylandilar.
Yana bir ahamiyatli tomoni, duet yoʻnalishida ham texnik, ham erkin dasturda shohsupaga koʻtarilgan sportchilarning koʻrsatgan natijasida boʻldi. Nimasi bilan deysizmi? Unda sovrindorlar qatoridan joy olgan barcha sportchilar egizak edi. Bu esa ilm-fanda egizaklarning bir-birlarini his qilishlari qolgan juftliklarga qaraganda kuchli, degan qarash qanchalik haqiqatga yaqin ekanini koʻrsatmoqda. Ushbu dasturda oltin medalga sazovor boʻlgan xitoylik opa-singil Liuyi va Sianyi Vanglar nafaqat duet, balki jamoaviy dasturlarda ham yana 2 tadan, jami 4 ta oltin medalga sazovor boʻlishdi.
Suzish bellashuvlarida jami 3 ta dunyo va 4 ta jahon chempionatlarining rekordi qayd etildi. Eʼtiborlisi, 2011-yildan beri jahon chempionatining suzish bahslarida bunchalik kam jahon rekordlari oʻrnatilmagan edi. Shuningdek, amerikalik Keti Ledeki ketma-ket besh bor dunyo birinchiligida bir yoʻnalishda gʻalaba qozongan dastlabki suzuvchiga aylandi. Ledeki 800 metrga erkin usulda suzish boʻyicha bu gal ham tengsiz boʻldi.
Musobaqa avvalida xabar berganimizdek, unda 7 nafar sportchimiz suzish, sinxron suzish va suvga sakrash dasturlarida ishtirok etishdi. Terma jamoamiz ancha kamtarona natija koʻrsatgan boʻlsa ham, muhimi bu turnir ular uchun ulkan tajriba maktabi boʻldi. Shuningdek, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham Budapesht shahriga tashrif buyurib, rasmiylar bilan uchrashuvda koʻplab istiqbolli rejalarni muhokama qilib olishdi.
Aslida, musobaqa haqida yana bir qator qiziqarli faktlarni uchratish mumkin. Ammo ular orasida diqqatga sazovor qismlari shulardan iborat edi.

Самые интересные факты ЧМ по водным видам спорта Будапешт-2022
В венгерском городе Будапешт завершился чемпионат мира по водным видам спорта. В соревнованиях сильнейших спортсменов мира сборная США заняла первое место в общекомандном зачёте. Эта статья об интересных фактах прошедшего турнира.
Стоит отметить, что американцам было нелегко захватить лидерство. Как и ожидалось, с ними вела непримиримую борьбу за призовые места китайская сборная. Обе команды завоевали одинаковое количество золотых медалей - 18. Только серебряных наград было больше у представителей США, и именно это вывело американцев на первое место в общекомандном зачёте. Пятёрка лучших ЧМ по водным видам спорта сформировалась следующим образом:
1. США – 18-14-17 (всего медалей - 49)
2. Китай – 18-2-8 (28)
3. Италия-9-7-6 (22)
4. Австралия – 6-9-4 (19)
5. Канада – 3-5-6 (14)
Если разделить медали по видам спорта, то из 18 золотых наград США, 17 были завоеваны в плавании. Ещё одно первое место они завоевали в водном поло среди женских команд.
Китай же доминировал в прыжках в воду. Представители Поднебесной золотых медалей во всех видах программы последний раз завоёвывали в 2011 году. В этом виде спорта в этом году было разыграно 13 комплектов наград.
В соревнованиях по плаванию в открытом бассейне лидировали итальянцы, завоевавшие по 2 золотые, серебряные и бронзовые медали. В водном поло среди мужчин не было равных испанцам.
Синхронное плавание. Сначала всё внимание мировых СМИ было направлено на американку Аниту Альварес, потерявшую сознание во время тренировки в сольной программе. Позже выяснилось, что на спортсменку повлияла аномальная жара. В настоящее время её состояние удовлетворительное.
В этой программе по сбору медалей снова лидировала сборная Китая. Они стали лидерами с 4 золотыми и 2 бронзовыми наградами.
Все спортсмены, поднявшиеся на пьедестал почёта в дуэте как в технической, так и в произвольной программах, были близнецами. Это показывает, насколько правдоподобно в науке мнение о том, что как сильно друг друга чувствуют близнецы, чем остальные спортсменки в парных выступлениях. Китайские сёстры Лиуйи и Цианйи Ван, завоевавшие золотую медаль в этой программе, удостоились ещё 2 в командной программе, в общей сложности они унесли с собой 4 награды высшей пробы.
Всего в соревнованиях по плаванию было установлено 3 мировых и 4 рекорда первенств планеты. С 2011 года в состязаниях по плаванию на ЧМ не устанавливалось настолько меньшее количество мировых рекордов. Также американка Кэти Ледеки стала первой пловчихой, которая пять раз подряд выигрывала первенство планеты в одном направлении. В плавании на 800 метров вольным стилем Ледеки снова показала лучший результат.
Как мы сообщали ранее, 7 узбекских спортсмена приняли участие в программах по плаванию, синхронному плаванию и прыжкам в воду. Хотя отечественная сборная показала довольно скромный результат, но этот турнир стал для них школой огромного опыта. Министр Развития спорта Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов также посетили Будапешт, где на встрече с официальными лицами обсудили многие перспективные планы.
На самом деле, можно встретить ещё ряд интересных фактов о турнире. Но более привлекательными среди них были именно эти.