Oʻzbek sporti mutasaddilari Vengriyada oʻtayotgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionatida FINA rahbari bilan uchrashishdi
Ayni kunlarda Vengriya poytaxti Budapesht shahrida suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati boʻlib oʻtmoqda. Xalqaro suzish federatsiyasi (FINA) prezidenti Husayn Al Musallam taklifiga binoan Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov Budapesht shahriga tashrif buyurishdi.
Mutasaddilar dastlab suv polosi boʻyicha bugungi dasturdan oʻrin olgan bellashuvlarni kuzatish barobarida FINA prezidenti, Osiyo Olimpiya kengashi Bosh direktori Husayn Al Musallam bilan uchrashuv oʻtkazdilar. Unda tomonlar oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish, FINA shafeʼligida oʻtadigan seminarlarda oʻzbekistonlik mutaxassislarga grantlar ajratish kabi mavzular kun tartibidan oʻrin oldi.
Qayd etish joiz, Husayn Al Musallam bilan may oyida poytaxtimizda yuqori saviyada tashkil etilgan Osiyo Olimpiya kengashi Ijroiya qoʻmitasining 77-yigʻilishi, qolaversa, MOQning 30 yillik tantanasi arafasida ham oʻzaro aloqalarni rivojlantirish boʻyicha dastlabki muzokaralar olib borilgan edi. Bugungi uchrashuv mazkur kelishuvning mantiqiy davomi boʻlib, oʻzbek sporti istiqboli yoʻlida katta ahamiyat kasb etadi.
Uchrashuv davomida Al Musallam janoblari Oʻzbekiston xalqaro federatsiyaning muhim aʼzolaridan biri ekani, mamlakatimizda suv sporti turlari rivojini yangi bosqichga olib chiqishda hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi. Shuningdek, u Toshkent-2025 IV yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun suv sportiga ixtisoslashgan zamonaviy obyekt qurishda ham FINA yordam berishini taʼkidladi.
Sportni rivojlantirish vaziri va MOQ Bosh kotibi safar doirasida yana bir qator muhim uchrashuvlarda ishtirok etishadi. Oldinda mutasaddilarimizni Vengriya hukumatining sport sohasi vakillari bilan uchrashuvlar kutib turibdi.

Официальные лица узбекского спорта встретились с главой FINA в рамках ЧМ по водным видам спорта в Венгрии
В эти дни в столице Венгрии Будапеште проходит чемпионат мира по водным видам спорта. По приглашению президента Международной федерации плавания (FINA) Хусейна Аль-Мусаллама в Будапешт прибыли министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов.
Сначала официальные лица провели встречу с президентом FINA, генеральным директором Олимпийского совета Азии Хусейном аль-Мусалламом в рамках соревнований по водному поло, включённые в сегодняшнюю программу первенства планеты. В повестке дня были рассмотрены такие актуальные вопросы, как вывод на новый уровень сотрудничества между сторонами, выделение грантов узбекским специалистам на семинарах, проводимых под эгидой FINA.
Следует отметить, что в преддверии 77-го заседания Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии, организованного на высоком уровне в мае в нашей столице, а также в преддверии празднования 30-летия НОК, с Хусейном аль-Мусалламом были проведены предварительные переговоры по развитию взаимных связей. Сегодняшняя встреча является логическим продолжением этого соглашения и имеет большое значение для будущего узбекского спорта.
В ходе встречи г-н Аль Мусаллам отметил, что Узбекистан является одним из важных членов Международной федерации и, что он готов к сотрудничеству в продвижении развития водных видов спорта в нашей стране на новый уровень. Он также отметил, что FINA окажет содействие в строительстве современного объекта, специализирующегося на водных видах спорта, для IV юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.
Министр Развития спорта и Генеральный секретарь НОК примут участие в ещё нескольких важных встречах в рамках рабочего визита. Впереди ответственных лиц ожидают встречи с представителями спортивной сферы Венгрии.