Oʻzbek taekvondosida yangi sahifa ochgan jamoamiz tantanali kutib olindi
24-27-iyun kunlari Koreya Respublikasi taekvondo boʻyicha navbatdagi Osiyo chempionatiga mezbonlik qildi. Qitʼamizning eng kuchli sportchilari bilan kechgan bellashuvlarda 4 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza medallarini qoʻlga kiritib, oʻzbek taekvondosida yangi sahifa ochgan hamyurtlarimiz diyorimizga qaytib kelishdi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida oʻtgan tantanali tadbirda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov va uning oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Mudofaa vazirligi mutasaddilari, sportchilarimizning yaqinlari va koʻplab OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Rasmiylar muzaffar taekvondochilarimizni qarshi olishar ekan, ular qayd etgan ulkan natija davlatimiz rahbari tomonidan yoshlarga yaratib berilayotgan imkoniyatlarning samarasi ekanini alohida taʼkidlashdi. Mutasaddilar sportchilarimizni qoʻlga kiritilgan gʻalabalar bilan qutlab, kelgusida bundan-da katta marralarni zabt etishlarini tilab qolishdi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur Osiyo chempionatida 4 ta oltin medalga sazovor boʻlgan yigitlarimiz umumjamoa hisobida musobaqa mezboni va ushbu sport turining vatani boʻlmish Janubiy Koreyani ham ortda qoldirib, birinchi oʻrinni egallashdi. Shuningdek, musobaqada -74 kg vazn toifasida chempion boʻlgan Jasur Jaysunov “Eng yaxshi sportchi”, jamoamiz treneri Pavel Xan esa “Eng yaxshi murabbiy” deb tan olindi.
Endi jamoamiz qisqa muddatli hordiqdan soʻng avgust oyida Turkiyaning Konya shahrida oʻtkaziladigan Islom birdamligi oʻyinlariga tayyorgarlikni davom ettiradi.

Единоборцев, покорившие азиатский даян, торжественно встретили
С 24 по 27 июня Республика Корея принимала очередной чемпионат Азии по таэквондо. Сборная Узбекистана достойно защитила честь страны среди сильнейших спортсменов континента и открыла новую страницу в узбекском таэквондо. Накануне лучших единоборцев Азии встретили на Родине.
В мероприятии, прошедшем в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова, приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов и его заместитель Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представители Министерства обороны, близкие и родные спортсменов, сотрудники СМИ.
Встречая успешных атлетов, официальные лица особо отметили, что достигнутый ими результат является лицом тех возможностей, которые предоставляются молодёжи Главой государства. Официальные лица поздравили команду с победой и пожелали им дальнейших успехов.
Напомним, что на чемпионате Азии отечественная сборная завоевала 4 золотые, 1 серебряную и 2 бронзовые медали. Ребята, удостоившиеся 4 золотых наград в мужской части соревнований, заняли первое место в общекомандном зачёте, опередив Южную Корею, которая является родиной данного вида спорта. Также Джасур Джайсунов, ставший чемпионом в весовой категории до 74 кг, отличился в номинации “Лучший спортсмен”, а наставник сборной Павел Хан-звания “Лучший тренер”.
Теперь таэквондисты продолжат тщательную подготовку к Играм Исламской солидарности Конья-2022, которые состоятся в августе месяце.