Xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) bugungi Olimpiya kuni munosabati bilan muhim yangilikni eʼlon qildi. Unga koʻra, ertaga start oladigan Ulan-Bator “Katta dubulgʻa” turniridan eʼtiboran ushbu sport turida Parij-2024 yoʻlida reyting ochkolarini jamgʻarish boshlanadi.
Xalqaro dzyudo federatsiyasi media boʻlimi vakili Jahongir Toshpoʻlatovning maʼlum qilishicha, boʻlajak musobaqada qoʻlga kiritilgan ochkolar 50 foiz miqdorda yangi yuritiladigan Olimpiya reytingga kiritiladi. Yana bir muhim jihati, 6-13-oktyabr kunlari Toshkentda oʻtkaziladigan jahon chempionati ham litsenzion xarakterga ega boʻladi.
Eslatib oʻtamiz, 24-26-iyun kunlari oʻtadigan Ulan-Bator “Katta dubulgʻa” turnirida 13 nafar vakilimiz yurtimiz sharafini himoya qilishadi.

Квалификационный цикл Париж-2024 начинается!
Международная федерация дзюдо (IJF) объявила важную новость по случаю сегодняшней даты - Олимпийского дня. Начиная с турнира “Большого шлема” в Улан-Баторе, который стартует уже завтра, в этом виде спорта стартует накопление рейтинговых очков на пути к Париж-2024.
Представитель отдела медиа Международной федерации дзюдо Джахонгир Ташпулатов сообщил, что 50 процентов из набранных очков на предстоящих соревнованиях, будут включены в новый Олимпийский рейтинг. Ещё одним важным моментом является то, что чемпионат мира, который пройдёт в Ташкенте с 6 по 13 октября текущего года, также будет носить лицензионный статус.
Напомним, что в турнире “Большого шлема”, который состоится с 24 по 26 июня в Улан-Баторе, честь Узбекистана будут защищать 13 единоборцев.