Fevral oyida terma jamoalarimizning Parij-2024 Olimpiya o'yinlariga tayyorgarligi uchun sarflangan mablag'lar to'g'risida MA'LUMOT
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 5-noyabrdagi "2024-yil Parij shahrida (Fransiya) bo'lib o'tadigan XXXIII yozgi Olimpiya va XVII Paralimpiya o'yinlariga O'zbekiston sportchilarini kompleks tayyorlash to'g'risida"gi PQ-5281 sonli qaroriga muvofiq O'zbekiston Respublikasi sportni rivojlantirish vazirligi, Milliy Olimpiya qo'mitasi, sport federatsiyalari (assotsiatsiya)lar tomonidan Parij-2024 Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlik ishlari tizimli ravishda olib borilmoqda.
2022-yil fevral oyida Parij-2024 Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlik ko'rayotgan 12 ta sport federatsiya va uyushmalar bergan talabnomalari asosida ajratilgan mablag'lardan mahalliy hamda xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'inlarini o'tkazish uchun 8 319 564 249 so'm miqdorida moliyalashtirildi.
Shu bilan birga, Olimpiya sport turlari bo'yicha federatsiya va uyushmalarning ustav xarajatlari, milliy terma jamoa sportchilari uchun anjom va maxsus ekipirovkalar xaridi, ularning tibbiy-biologik ta'minoti bilan bog'liq xarajatlar G'aznachilikning tegishli tizimi orqali to'g'ridan-to'g'ri moliyalashtirilmoqda.

Информация о средствах, потраченных в феврале месяце на подготовку Национальных сборных к главным стартам четырёхлетия
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП-5281 "О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в  2024 году" Министерством развития спорта Республики Узбекистан, Национальным Олимпийским комитетом и спортивными Федерациями (Ассоциациями) идёт системная подготовка спортсменов к предстоящим Олимпийским играм Париж-2024.
В феврале 2022 года из средств, выделенных по заявкам 12 спортивных Федераций и Ассоциаций, готовящихся к Олимпийским играм Париж-2024, было профинансировано проведение местных и международных учебно-тренировочных сборов в размере 8 319 564 249 сумов.
При этом уставные расходы Федераций и Ассоциаций по Олимпийским видам спорта, связанные с закупкой снаряжения и специальной экипировки для спортсменов Национальных сборных, их медико-биологическое обеспечение, финансируются непосредственно самими Федерациями и Ассоциациями через соответствующую систему Казначейства.