Tokio-2020: Delegatsiyamiz tarkibida o‘zgarish
Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida delegatsiyamiz tarkibida o‘zgarish ro‘y bermoqda. Badiiy gimnastika bo‘yicha yakkalik dasturida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan Sabina Tashkenbayeva o‘rniga Yekaterina Fetisova Olimpiadada qatnashadi.
Afsuski, hozirda yana-da avj olayotgan koronavirus Sabina Tashkenbayevani ham chetlab o‘tmadi va gimnastikachimiz Tokio-2020 Olimpiadasida ishtirok eta olmaydigan bo‘ldi. Tashkenbayeva kvalifikatsion Jahon kubogi bosqichlari orqali mazkur Olimpiadaga yo‘llanma olgan edi. Qoidaga ko‘ra, O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi Xalqaro gimnastika federatsiyasiga (FIG) bu haqida maʼlum qildi. FIG bunday vaziyatda litsenzion o‘rinda Tashkenbayevadan keyingi o‘rinda turgan gimnastikachiga Tokio-2020 litsenziyasi berilishini taʼkidladi. Ushbu pog‘onadagi koreyalik sportchi ayni paytda yaxshi sport formasida emasligi uchun Olimpiadada ishtirok etolmasligi oydinlashdi.
Litsenzion reytingda undan keyingi pog‘onani boshqa bir vakilimiz Yekaterina Fetisova egallagan. Fetisova yuqori sport formasida turgani uchun Tashkenbayevaning o‘rnini egallaydigan bo‘ldi. Shu tariqa, ertaga bo‘lib o‘tadigan yakkalik bellashuvlarining saralash dasturida Yekaterina Fetisova yurtimiz sharafini himoya qiladi.
“Tokioda Olimpiya o‘yinlari davom etmoqda. Bu musobaqalarda O‘zbekiston gimnastika terma jamoasi safida men ham ishtirok etishim kerak edi. Ammo koronavirus meni ham chetlab o‘tmadi va ketish oldidan topshirgan test tahlilim ijobiy chiqdi. Shu sababli ham men Tokioda bo‘lib o‘tayotgan Olimpiya o‘yinlarida ishtirok eta olmayman. Meni o‘rnimga Olimpiadada Yekaterina Fetisova ishtirok etadi, unga bo‘lajak musobaqada omad tilayman. Biz murabbiyim bilan Olimpiadada ishtirok etish uchun borimizni bergan edik va qiyinchilik bilan yo‘llanma olgandim. Afsuski, unda qatnasha olmaydigan bo‘ldim. Hozir men uchun juda ham qiyin davr. Milliy Olimpiya qo‘mitasi, federatsiya mutasaddilari, murabbiylarim va meni qo‘llab turgan boshqa barchaga minnatdorchilik bildirib qolaman”, – dedi Sabina Tashkenbayeva.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi mahoratli badiiy gimnastikachimizga tezroq sog‘ayib ketishini tilab qoladi.

Токио-2020: изменение в составе делегации Узбекистана
На Олимпийских играх Токио-2020 произошло изменение в составе делегации Узбекистана. В индивидуальной программе художественной гимнастики вместо Сабины Ташкенбаевой будет участвовать Екатерина Фетисова.
К сожалению, коронавирус коснулся и Сабину Ташкенбаеву, которая завоевала лицензию на Токийскую Олимпиаду через этапы Кубка Мира. В связи с ухудшением своего здоровья, Ташкенбаева не сможет участвовать на Олимпиаде Токио-2020. Об этом федерация гимнастики Узбекистана оповестила Международную федерацию гимнастики (FIG). FIG отметила, что лицензию должна была получить гимнастка, которая занимает место в рейтинге после Ташкенбаевой. Эту позицию занимала представительница Кореи, однако она заявила, что не будет участвовать на Олимпийских играх, потому что на данный момент находится не в лучшей спортивной форме.
Ещё одна представительница нашей сборной Екатерина Фетисова занимает следующее место после гимнастки Кореи. Фетисова заменит Ташкенбаеву, так как она в хорошей спортивной форме. Таким образом, Екатерина Фетисова будет защищать честь нашей страны в отборочном этапе на завтрашней индивидуальной программе.
«Продолжается Токийская Олимпиада. На этих соревнованиях вместе со сборной Узбекистана по художественной гимнастике, должна была принять участие и я. К сожалению, коронавирус не обошёл меня стороной и мои анализы, которые я сдавала перед отъездом, дали положительный результат. В связи с этим, я не смогу участвовать на Олимпиаде. Вместо меня честь страны будет защищать Екатерина Фетисова и я желаю ей удачи. Мы с моим тренером очень упорно готовились к этим Играм и я с большим трудом и стараниями завоевала эту лицензию. Однако, мне не посчастливилось принять участие на Играх в Токио. Сейчас для меня нелёгкий период. Я выражаю благодарность Национальному Олимпийскому комитету, представителям федерации, тренерам и всем тем, кто поддерживает меня», — сказала Сабина Ташкенбаева.